Na zajęciach w SGGW w Rogowie

W dniu 10 października 2007 roku 25 osobowa grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II należąca do  Koła Turystyczno- Krajoznawczego i LOP-u uczestniczyła w zajęciach terenowych.

 

Odbyły się one na terenie SGGW w Rogowie.Naszymi opiekunami były panie mgr Honorata Michalska (opiekun koła i LOP - u) i pani mgr Iwona Stępniarek. Tematem spotkania była warstwowa budowa lasu oraz sposoby rozpoznawania drzew.

 

Na początku zajęć zostaliśmy podzieleni na zespoły robocze. Każda grupa otrzymała swoje zagadnienie do opracowania. Ponieważ zajęcia w dalszej części miały odbyć się w lesie musieliśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt „badawczy" np. lupa. pęseta, nożyczki, saperka, pojemniki na robaki, torebki foliowe, rękawiczki i oczywiście dobry humor oraz zapał do pracy. Efektem końcowym miała być prezentacja zebranych skarbów całej grupie i ocena naszych wystąpień.

 

Grupa I

1.Adrianna Kaliszewska

2.Małgorzata Urysiak

3.Aneta Dudek

4.Agata Tomaszewska

5.Dominika Kłosińska

 

Ich zadaniem były grzyby. Po owocnym grzybobraniu na  stole znalazło się wiele ciekawych okazów, których nikt z nas nazwać nie umiał. Znaleźć więc mogliśmy na stole muchomory, zajączki, gąsówkę mglistą, szczególny okaz grzybka małego oraz wiele gatunków grzybów niebieskich.

 

Grupa II

1.Paweł Strzyżewski

2.Łukasz Lisik

3.Mateusz Rosiński

4.Przemysław Kobierski

 

Chłopcy musieli przebadać ściółkę leśną. Robili to z dużym poświęceniem, bo chodzili na czworakach i obserwowali wszystko za pomocą lupy. Ich prezentacja była niezwykle ciekawa.

 

Grupa III

1.Agnieszka Sośnicka

2.Aleksandra Borowiecka

3.Ewelina Urbanek

4.Tomek Adamus

 

Drzewa iglaste i drzewa liściaste to zadanie kolejnej grupy. Większość zbiorów, które mogliśmy oglądać to przede wszystkim liście lub drobne gałęzie, gdyż trochę trudno było im przynieść drzewo - ale to im wybaczamy. Obejrzeć mogliśmy: liście klonu, grabu, sosny. Dodatkową atrakcja były różne kolory liści. Prawda, że piękna jest polska jesień?

 

Grupa IV

1.Jarosław Lisik

2.Tomasz Michalski

3.Łukasz Cendrowicz

4.Przemysław Meszka

 

Mieli oni podobne zadanie do poprzedniej grupy. Różnica polegała na tym, że zajmowali się tymi „mniejszymi drzewami" czyli krzewami. Okazało się, że w ich projekcie końcowym dominowały paprocie i bluszcze.

 

Grupa V

1.Dominika Wiosna

2.Magdalena Świniarska

3.Magdalena Borowińska

4.Kinga Meszka

 

Grupa ta zajmowała się wszystkim co zielone i niskie, ponieważ ich zadaniem były rośliny zielne. W poniższej pracy możemy wyróżnić między innymi: liście dwóch gatunków paproci i naturalnie pokrzywę pospolitą.

 

Grupa VI

 

1.Magdalena Lisik

2.Aneta Miazek

3.Violetta Poździej

4.Paulina Świderek

 

Robaki, owady, ssaki oraz wszystko to, co ich dotyczy to temat tego zespołu. Ciężko było dostrzec zwierzęta typu sarna czy dzik (chodź z tym gatunkiem za bardzo spotkać się nie chcieliśmy), ale za to wnętrze pudełeczek wypełniały żuczki, glizdy, pająki i innego rodzaju małe stworzonka. Na ich stole obejrzeć mogliśmy także wiele grzybów i liści wyjedzonych przez zwierzęta.

 

Prezentacje wszystkich grup zostały ocenione przez panią przewodnik bardzo wysoko. W nagrodę wszyscy zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania i oglądania eksponatów w Muzeum Drewna.

Mamy nadzieję, że nie są to ostatnie tego typu zajęcia, ponieważ nasza wiedza na temat lasu się znacznie poszerzyła, a ponadto było ciekawie, wesoło i najważniejsze, że w terenie.

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Kalendarium

Poniedziałek, 2018-12-17

Imieniny: Jolanty, Łukasza

Kalendarz

Grudzień
pnwtsrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kontakt

Gimnazjum im. Jana Pawła II

uL. Wojska Polskiego 2

95-047 Jeżów

woj. łódzkie

tel. (0-46) 875 - 61 -70

 

NIP: 833 - 12 -  92 - 288

Regon:472221451

E-mail: sekretarygimjezow@wp.pl