Jesteś tutaj: Start / Sztandar szkoły

Sztandar szkoły

W dniu 18.V.2002 r. w 82 urodziny Patrona szkoły - Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym biskup Ireneusz Pękalski poświęcił sztandar szkoły, który został przekazany uczniom.

Sztandar szkoły składa się z płatu i drzewca. Płat to materiał o wymiarach 96 cm x 96 cm z 4 cm frędzlami i pomponem.

Prawa strona sztandaru jest w barwie czerwonej. Na środku płatu znajduje się orzeł wyhaftowany srebrem ze złotą koroną i szponami. Rozparte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których pod kierunkiem nauczycieli zmierzają nasi uczniowie. Wokół orła u góry widnieje napis „Gimnazjum im. Jana Pawła II". Natomiast pod spodem jest napis „w Jeżowie 18. V 2002 r." (data ta to dzień uroczystego poświęcenia i nadania szkole imienia oraz uroczystego wręczenia szkole sztandaru).

Lewa strona sztandaru w barwach flagi papieskiej - biało - żółta. Na środku w kole na niebieskim tle widnieje popiersie papieża Jana Pawła II. W lewym rogu płatu na białym tle znajduje się herb papieski zawierający: klucze - symbol władzy (otwieranie i zamykanie nieba decyzją Kościoła), tiarę - potrójna korona, symbol władzy kapłańskiej, pasterskiej i prorockiej oraz tarczę maryjną - symbol obrony przed złem. W prawym górnym płatu znajduje się herb Jeżowa przedstawiający bramę wjazdową do grodu.

W dolnej części flagi na żółtym widnieją słowa wyhaftowane srebrną nicią  „Przyszłość świata, naszej Ojczyzny i Kościoła należy do Was, na Was spoczywa wielkie zadanie czasów, które nadchodzą" Słowa te zostały wygłoszone przez Jana Pawła II  w Łowiczu  w 1999 roku podczas pielgrzymki do Polski.

Sztandar szkoły stanowi także drzewiec składający się z dwóch części. Drzewiec został wykonany z drewna dębowego długości 283 cm zakończony wizerunkiem orła w koronie koloru srebrnego. Górna część drzewca ozdobiona jest  tarczami z nazwiskami fundatorów.

Fundatorami sztandaru była społeczność lokalna Gminy Jeżów: p. Barbara i Tadeusz Paszkowscy, p. Stanisław Paszkowski, p. Anna i Bernard Szunert, p. Izabela i Wojciech Sameccy, p. Waldemar Kencler, p. Marek Kamiński, Pracownicy Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej oddział w Jeżowie, Izoplast - p. Izabela i Mariusz Szponton, Pracownicy Urzędu Gminy w Jeżowie, Pacownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Jeżowie, p. Elżbieta i Mariusz Lisik, Radni Gminy Jeżów, p. Antoni Szczechowski, Zarząd Gminy Jeżów, Spólka Handlowo - Usługowa „ADROM" - p. Adam Borowczyk, p. Roman Kmieciak, p.Marian Kłąb, p.Grzegorz i Zofia Papiewscy, p. Agnieszka Lisik, Apteka „Majowa", p. Robert Michalski, p. Krzysztof Borowiński, p. Agnieszka i Włodzimierz Rosińscy, Cukiernia - Grzegorz i Zofia Szychowscy, p.Zofia Górska, p.Maria i Marek Bucholcowie, Pracownicy Przedszkola w Jeżowie, p. Jan Glon, p. Jan Cieślik, p. Andrzej i Krystyna Mariańscy, p. Jerzy Płacek, p. Tomasz Szkopiński, p. Jerzy Stachurski, Apteka „Witaminka" - p. Danuta Grobelna, Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie, Pracownicy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Jeżowie, Pracownicy i Rada Pedagogiczna Gimnazjum w Jeżowie.